">

BOLI CIĘ ZĄB?

Twój ząb niespodziewanie zaczął boleć? Czas odwiedzić dentystę. U nas otrzymasz szybką diagnostykę

GODZINY OTWARCIA

Pon. - Pt. 8:00 - 20:00
Sob. 9:00 - 15:00

UMÓW WIZYTĘ

Telefonicznie: 500 700 979 lub 63 272 22 33
Osobiście: ul. 3-go Maja 18, Koło

Wady zgryzu - dlaczego warto je leczyć ?

Wady zgryzu - dlaczego warto je leczyć ?
Wady zgryzu obecnie występują już u około 60% populacji, lecz tylko nieliczni postanawiają się zgłosić z tym problemem do lekarza ortodonty w celu podjęcia leczenia orotodntycznego.
Tymczasem nieleczone wady zgryzu mogą mieć bardzo poważne konsekwencje dla całego organizmu. Często wady zgryzu są dziedziczne. Oznacza to, że jeżeli z tego typu problemami borykali się rodzice, to istnieje większe lub mniejsze ryzyko, że dotkną one także dzieci.
Pozostałymi przyczynami powstania wad zgryzu są różne choroby oraz szkodliwe nawyki. Zaliczają się do nich m.in. rozszczep podniebienia lub wargi, przedłużone karmienie butelką oraz zbyt długie stosowanie smoczka, ssanie kciuka, urazy mechaniczne skutkujące nieprawidłowym urazem szczęki, a także guzy jamy ustnej lub szczęki.

Nieleczone wady zgryzu mogą mieć poważne konsekwencje, zarówno u dzieci, jak i u dorosłych.
W pierwszej kolejności prowadzą one do uszkodzenia zębów stałych, ich szybszego ścierania, a niekiedy nawet problemów z ich prawidłowym wyrastaniem. Wady zgryzu utrudniają, a czasem uniemożliwiają właściwą higienę zębów, przez co są one narażone na próchnicę, choroby dziąseł, a także schorzenia stawów skroniowo-żuchwowych. U dzieci z nieleczonymi wadami zgryzu pojawiają się problemy z wymową, nieestetyczny wyraz twarzy, a w skrajnych przypadkach – kłopoty z żuciem i gryzieniem, co może powodować choroby układu pokarmowego.
Dodatkowo, prowadzą one do obniżenia wysokości zwarcia, a w konsekwencji – nadają twarzy starszego wyglądu i mogą powodować bóle żuchwowo-skroniowe.
Oczywiście w każdym przypadku nieleczone wady zgryzu mogą powodować kompleksy i zaniżoną samoocenę. Współczesna ortodoncja umożliwia leczenie wad zgryzu u pacjentów w każdym wieku. Dlatego też z rozpoczęciem leczenia nie warto zwlekać!

Dlaczego warto nosić aparat ortodontyczny?
Noszenie aparatu jest główną częścią procesu leczenia ortodontycznego. Dzięki niemu możliwe jest wyleczenie wady zgryzu oraz zachowanie w zdrowiu zębów, przyzębia, stawów skroniowo-żuchwowych przez wiele lat.  Aparat ortodontyczny pomaga również w niwelowaniu niektórych wad wymowy, a także służy poprawie estetyki, a zarazem świadczy o naszej dbałości o zdrowie i wygląd.

Kiedy pierwszy raz udać się na wizytę do ortodonty?
Zaleca się, aby pierwsza wizyta dziecka u ortodonty odbyła się około 6-7 roku życia, chyba, że lekarz dentysta lub pediatra stwierdzi inaczej i skieruje dziecko na konsultację ortodontyczną wcześniej. Nie oznacza to jednak, że dziecko od razu będzie nosiło aparat. Na takiej wizycie ortodonta przeprowadzi przegląd uzębienia, wykona niezbędne badanie.

Jaki wiek jest najbardziej odpowiedni dla leczenia ortodontycznego ?
Najlepszym wiekiem dziecka jest okres maksimum wzrostowego, tj. 11-13 lat, który pokrywa się z okresem dojrzewania. W tym czasie kończy się okres wymiany uzębienia na stałe i każde dziecko choć raz powinno być skontrolowane przez lekarza ortodontę, gdyż w tym okresie jest największa szansa na skuteczne wyleczenie pacjenta bez konieczności usuwania zębów ze wskazań ortodontycznych.

Czy na leczenie ortodontyczne nie jest za późno?
Górna granica wieku nie istnieje. Przynajmniej częściowo zachowane własne uzębienie i zdrowe, lub kontrolowane przez periodontologa przyzębie to jedyne wymogi dla leczenia ortodontycznego osób w wieku starszym. Na leczenie ortodontyczne nigdy nie jest za późno!

Jak długo trwa leczenie ortodontyczne?
Średnia długość leczenia to 18-36 miesięcy. Lekkie wady udaje się wyleczyć szybciej, są jednak i takie, które wymagają dłuższego leczenia, jak np. przy leczeniu 2-etapowym (pierwszy etap przeprowadza się w uzębieniu mlecznym, lub mieszanym, a drugi przy wyrżniętych wszystkich zębach stałych).

Nie bój się ortodoncji!
Na leczenie ortodontyczne nigdy nie jest za późno, a współczesna ortodoncja daje ogromne możliwości leczenia wad zgryzu i poprawy kosmetyki uśmiechu, sama będąc znacząco mniej uciążliwą, przede wszystkim ze względu na kosmetyczne aparaty stałe. Zmienił się także społeczny odbiór osób z aparatami stałymi - dzisiaj już nawet u osób dorosłych aparat stały już nikogo nie dziwi, a wręcz odbierany jest pozytywnie, jako przejaw odpowiedzialności i dbania o własne zdrowie i wygląd zewnętrzny.


Treść całej aktualności

2017-01-26
Udostępnij wiadomość: Facebook   Twitter   Google+  

Przeprowadzone metamorfozy

KONTAKT

  • Stomatologia Koło
    ul. 3 Maja 18, Koło
    tel: 500-700-979 lub 63 272 22 33
  • Media społecznościowe:
Strona stworzona przez F&A MEDIA KOŁO